Krav maga rozpoznanie walką

Sprawdź, czy nadajesz się do trenowania jednego z najbrutalniejszych systemów walki na świecie
obchwyt głowy bokiem


Gdy Imi Lichtenfeld w mrocznych latach 30. XX wieku w faszyzującej Słowacji opracowywał podstawy krav magi, służyła ona do obrony przed uzbrojonymi w kije i noże bandziorami w ulicznych bijatykach. Po parunastu latach i kilku wojnach udoskonalona krav maga stała się elitarną metodą walki wręcz, stosowaną przez perfekcyjnie wyszkolonych izraelskich komandosów. To wtedy system bazujący na agresywnych pchnięciach i uderzeniach w oczy, gardło, nerki, splot słoneczny, staw skokowy czy krocze zdobył swoją ponurą sławę.

Ale historia lubi zataczać koło
Dziś krav maga, może brutalna, ale też bardzo skuteczna, znów wróciła na ulice, stając się „cywilnym” sposobem na obronę w razie bandyckiego ataku w jakiejś ciemnej bramie, knajpie czy na dyskotece. Wciąż trenują ją komandosi (teraz już chyba wszystkich służb specjalnych świata), ale oprócz nich – może na nieco złagodzonym poziomie – również zwykli ludzie: mężczyźni i kobiety, starsi i młodsi, wysportowani oraz zdecydowanie mniej ruchliwi. A czy ty także się do tego nadajesz? Marcin Michalik–Lipka, szef warszawskiej szkoły krav maga, wybrał dla ciebie dwa przykładowe elementy tego systemu – ćwiczenie ogólnorozwojowe, trudne, ale praktyczne, jak też fragment samej walki, brutalny, lecz skuteczny. Przyjrzyj się im, spróbuj powtórzyć samemu oraz z kumplem i oceń obiektywnie sam, czy słynna krav maga to od dzisiaj będzie twoje nowe hobby.



DUTCH BURPEE
Ćwiczenie ogólnorozwojowe, po którym będziesz gotowy do treningu krav magi. Nazwa pochodzi od jednego z holenderskich instruktorów; uważa on, że to najbardziej wydajne ćwiczenie na świecie. I prawdopodobnie ma rację.

1. Stań w pozycji walki.

2. Dynamicznie obniż pozycję – przechodząc do pozycji  przysiadu podpartego

3. Wyrzuć obie nogi w górę w tył

4. Opuść nogi na ziemię, patrząc cały czas w górę. Barki ściągnięte w tył i w dół

5. Wyskocz wysoko w górę, podciągając kolana do klatki piersiowej

6. Zakończ ćwiczenie pozycją walki



KRAWAT
Krawat, czyli obchwyt głowy bokiem, to jeden z najbardziej popularnych ataków w walkach ulicznych czy dyskotekowych bójkach. Napastnik oplata ramieniem głowę i szyję. Bezpośrednim zagrożeniem dla zaatakowanego jest utrata równowagi, jak też niebezpieczny ucisk przedramieniem na szyję oraz krtań, co może prowadzić do odcięcia dopływu krwi do mózgu, a nawet zmiażdżenia tchawicy. Dodatkowo napastnik może kontrolować broniącego się i zadawać mu ciosy na okolice twarzy.

1. Atak. Napastnik stosuje obchwyt głowy. trener.jpg

2. Nie opieraj się naciskowi (do wewnątrz i na dół). Poddaj się atakowi i wykonaj krok, omijając nogę napastnika, dzięki czemu zneutralizujesz ryzyko rzutu. Podbródek obróć w stronę rąk napastnika, dociskając tym samym brodę do wewnątrz, przez co ochronisz się przed ciosami w twarz i zmniejszysz skutki duszenia. Jednocześnie opuść jedną rękę (zewnętrzną) nisko, tak żeby dłonią uderzyć w krocze napastnika, a drugą rękę (wewnętrzną) wprowadź wysoko pomiędzy swoją głowę a głowę napastnika.

3 .Jeżeli napastnik ma długie włosy, możesz go za nie chwycić. Jeśli nie, to wbij palce dłoni w jego twarz. Uciśnij oko albo miejsce pod nosem, kciuk wepchnij pod brodę – unikaj natomiast układania palców na ustach oraz opierania dłoni na brodzie.

4. Naciśnij mocno twarz, tak aby broda napastnika uniosła się w górę, i mocno wyprostuj ciało.

5. Przejdź do kontrataku. Uderzaj pięścią, nasadą dłoni, ciosami w twarz oraz krtań.

6. Agresywnie kontynuuj kontratak. Sprowadź przeciwnika do parteru. Przerwij walkę, dopiero kiedy jesteś bezpieczny.


Dodał(a): CKM Czwartek 02.01.2014