Faceci ze stali

Znudziło ci się MMA? Pokażemy ci inny sport kontaktowy, tylko dla twardzieli. Jest wprawdzie tak stary jak świat (a przynajmniej - jak twoja stara), ale nie ma przecież faceta, który by nie chciał spróbować walki mieczem!
współcześni rycerze

Walki rycerskie kojarzą ci się z cepelią spod Grunwaldu i z kolesiami udającymi, że zadają ciosy innym kolesiom, którzy udają, że ich boli? Zapraszamy na trening zakutych w stal rycerzy, którzy biją tak, że każdy Krzyżak płakałby jak dziecko. Moment – rycerzy?

ŚMIERTELNY CIOS
Nie inaczej. Pojedynki rycerzy cieszą się w Polsce sporą popularnością. W lidze walk rycerskich, w których zmaga się kilkanaście drużyn z całego kraju, nie ma mowy o markowaniu ciosów. To starcia dla twardzieli. Broń używana podczas potyczek nie różni się niczym od tej, jaką walczono przed wiekami, a każdy cios miecza czy dwumetrowej halabardy może zabić – mimo że ostrza są tępe. Przed rozłupaniem czaszki czy odrąbaniem ręki chroni tylko ciężki żelazny pancerz.

CHWAŁA I BÓL
W ogóle walki rycerskie to światowy fenomen. Na mistrzostwach świata polska reprezentacja potyka się z ekipami m.in. z Rosji, Niemiec czy Francji. Polacy są w światowej czołówce – naszym rycerzom najlepiej idzie w technicznych starciach singlowych oraz w walkach „pięciu na pięciu”. Drużynowy sport walki? Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Dwaj reprezentanci Polski – kapitan kadry Hubert Filipiak i świetny technik Bartłomiej Kuś – wprowadzili nas w tajniki technik używanych podczas walk rycerskich w stylu „full kontakt”. Uwaga – będzie bolało!

ATAK NA GŁOWĘ
Podstawowy typ ataku, bardzo niebezpieczne cięcie. By się przed nim obronić, musisz złapać miecz atakującego swoim mieczem przed sobą.  Zwróć uwagę na postawę w pozycji szermierczej
atakującego Huberta (z prawej)
rycerze4.jpg

ATAK PIĘŚCIĄ
Starcia rycerskie to również walka w półdystansie. Będąc blisko przeciwnika, zaraz po zadaniu ciosu, puść jedną ręką miecz i uderz sierpem. To wytrąci rywala z równowagi i sprawi, że opuści on na chwilę gardę, dając ci okazję do ataku.
rycerze-1a.jpg

ATAK GŁOWICĄ MIECZA 

Atak nie zawsze musi oznaczać cięcie. Broniąc się w „półmieczu” ( jedna dłoń na rękojeści, druga na ostrzu), możesz zadać bolesny cios głowicą (kula na końcu rękojeści). Uderzenie zdezorientuje rywala i da ci okazję do ataku.
rycerze-2.jpg

ATAK NA BARK

Cios zadawany znad głowy, po półksiężycowym zamachu. Hubert (z prawej) stosuje obronę, dzięki której ostrze miecza atakującego ześlizguje się po uderzeniu, co daje możliwość szybkiego kontrataku i cięcia przez głowę.
rycerze3.jpg

ATAK RANTEM TARCZY

Technika bardzo przydatna podczas walki w  półdystansie. Zamarkuj cios mieczem, a gdy przeciwnik skupi się na nim, uderz rantem tarczy w hełm. Dostaw nogę zakroczną, by zwiększyć siłę ciosu.
rycerze5.jpg

KOPNIĘCIE
Kto powiedział, że rycerz zawsze musi walczyć honorowo? Podczas walki stosuj front kicki – solidne kopnięcia mogą zachwiać przeciwnikiem, otwierając jego obronę i dając okazję do ataku bronią lub tarczą.
rycerze6.jpg

ATAK BRONIĄ I OBRONA
Tarcza służy do obrony przed mieczem, a nie do tego, by się za nią chować! Broniąc się
przed ciosem, nigdy nie zasłaniaj sobie tarczą przeciwnika. Cały czas utrzymuj z nim kontakt wzrokowy.
rycerze8.jpg

ATAK NA NOGĘ

Cięcia na dół także bywają bardzo skuteczne. Szybkie i mocne uderzenie w udo czy kolano, po zamarkowaniu ciosu w głowę,to szansa, by złamać obronę przeciwnika i następnie zadać cięcie na głowę.
rycerze9.jpg

Artykuł pochodzi z miesięcznika CKM/5/2014


Dodał(a): Sebastian Żurawski Piątek 20.06.2014