Jak przeżyć lawinę

Śnieg w nadmiarze szkodzi zdrowiu. Śmiertelnie!

lawina

Nie myśl, że cię straszymy! W końcu większość wypraw w góry dobrze się kończy. Przypomnijmy jednak śmierć w Tatrach 8 uczniów tyskiej szkoły w styczniu 2003 roku i 2 goprowców w lutym 2005. W Austrii ostatni sezon był najtragiczniejszy od 30 lat: zeszło 148 lawin, które zasypały 353 osoby, z czego 48 zginęło, a 72 były ranne! W Szwajcarii zginęło pod śniegiem 26 osób (od 1937 roku w sumie blisko 1600!), a w Niemczech — 5. Wiele z tych wypadków spowodowali nieodpowiedzialnym zachowaniem sami poszkodowani, ale to niewielka pociecha.


PRZYDATNY SPRZĘT

Aparat do oddychania
Jest lekki i zakłada się go pod kurtkę. Zapas powietrza wystarcza na 30 minut.
Tyczka 
Zwykle składana. Jest używana do szukania osób znajdujących się pod śniegiem.
Sygnalizator
Odczytuje i wysyła sygnały radiowe umożliwiające ratownikom zlokalizowanie ofiary lawiny. Może komunikować się z kilkoma innymi sygnalizatorami.

PRZYCZYNY LAWINY:

1. temperatura. Zagrożenie powstaje, kiedy po intensywnych opadach śniegu mocno świeci słońce. Wtedy śnieg nie zamarza i stok staje się niestabilny.
2. nawis śnieżny. Tworzy się najczęściej w miejscu podcięcia stoku lub ostrej grani. Po osłabieniu podparcia z nawisu mogą się oderwać wielkie bryły śniegu.
3. nachylenie stoku. Osunięcia śniegu najczęściej występują na zboczach o nachyleniu od 35 do 45 stopni. Z kolei najmniejsze ryzyko jest przy nachyleniu poniżej 25 stopni i powyżej 60 stopni.
4. cień. Najwięcej wypadków jest na zacienionych północnych i północno—wschodnich stokach. Powód: pokrywa śnieżna zawsze jest tam najgrubsza.
5. profil zbocza. Statystycznie na stokach wypukłych lawiny schodzą częściej niż na wklęsłych— głównie dlatego, że częściej jeżdżą po nich narciarze i snowboardziści.
6. hałas (najczęściej skuterów śnieżnych). Ryk silnika i drgania powodowane przez rozpędzony pojazd mogą naruszyć spójność śniegu i spowodować lawinę.
7. narciarze i snowboardziści. Jeżeli jeżdżą poza wyznaczonymi trasami na nieprzygotowanym stoku, łatwo mogą „podciąć” ciężki, mokry śnieg.
8. pokrycie stoku. Osunięcia śniegu częściej występują na wzgórzach pokrytych trawą (pod śniegiem) niż na tych z drzewami albo kosodrzewiną.

GDY WIDZISZ LAWINĘ:

1. obserwuj ofiarę. Na ile możesz, staraj się śledzić śnieg, który porwał ze sobą człowieka. To ułatwi jego późniejsze poszukiwania i zlokalizowanie.
2. najważniejszy jest czas. Historia pokazuje, że w wielu przypadkach zbyt późno podejmowano decyzję o podjęciu akcji ratunkowej. Jednak zanim ruszysz na pomoc ofiarom lawiny, upewnij się, że jesteś do tego odpowiednio przygotowany.

POD LAWINĄ: 

1. oddychaj. Gdy znajdziesz się pod śniegiem, żeby móc oddychać, wykop pustą przestrzeń wokół głowy.
2. ustal swoje położenie. Spluń na dłoń i obserwuj, w którą stronę spływa ślina. Dzięki temu ustalisz kierunek góra—dół.
3. wydostań się na powierzchnię. Jeszcze przed zatrzymaniem się lawiny postaraj się „płynąć” na powierzchnię. Gdy śnieg się zatrzyma, natychmiast zacznie przypominać beton i będzie już za późno.

Dodał(a): matz Środa 16.11.2011